12 серпня 2020 | A A A
В Державній аудиторській службі України діє телефон довіри (044) 425-80-30, також громадяни можуть звернутися до Державної установи «Урядовий контактний центр» за номером 1545 Держаудитслужба повідомляє, що з 19.04.2020 року починають діяти ЗМІНИ до Закону України «Про публічні закупівлі», за якими розширено перелік порушень та збільшено суми штрафів за такі порушення!
Пошук

...
Головна  » Новини» Чи можлива нова школа за старими правилами? версія для друку
Чи можлива нова школа за старими правилами? 26 березня 2019  |  Прес-служба Держаудитслужби

Держаудитслужба виявила, що бюджетні кошти, виділені на реформування шкіл деякі освітні керівники витрачають як заманеться: замість інтерактивних дощок – телевізори, а перекваліфікацію педагогів здійснюють на сумнівних курсах.

Сьогодні в Україні на зміну старих підходів запроваджено нову реформу загальної середньої освіти «Нова українська школа» ( далі – НУШ). Держаудитслужба, як орган державного фінансового контролю, при інспектуванні та при проведенні аудитів виконання бюджетних програм департаментами (управліннями, відділами) освіти органів місцевої влади  досліджувала питання використання коштів субвенції на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти в межах НУШ.

Як засвідчили результати аудитів та ревізій керівники окремих департаментів (управлінь, відділів) освіти за рахунок субвенції для початкової школи придбавали телевізори замість інтерактивних проекторів та двомісні парти замість столів учнівських одномісних, мотивуючи це тим, що Примірний перелік засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для навчальних кабінетів початкової школи, затверджений наказом Міністерство освіти і науки України від 13.02.2018 № 137 (далі – Наказ № 137), є орієнтовними.

Наприклад, під час проведення державного фінансового аудиту виконання бюджетної програми «Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами (в т.ч. школою – дитячим садком, інтернатом при школі), спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами» Відділом освіти, культури, молоді та спорту Дніпровської районної державної адміністрації (далі – Відділ освіти) за період з 01.01.2015 по 30.09.2018 Східний офіс Держаудитслужби встановив наступне.

У серпні 2018 року Відділ освіти через систему публічних закупівель ProZorro провів закупівлю за кодом 32320000-2 «Телевізійне обладнання для облаштування навчальних кабінетів початкової школи («Нова українська школа») закладів освіти Дніпровського району», а саме: телевізори з кріпленням у кількості 22 штуки на загальну суму 328,5 тис. гривень.

За наданою інформацією під час проведення аудиту у Відділі освіти телевізори використовуються в класних кімнатах для демонстрації презентацій, текстових матеріалів, показу слайдів, відео- та аудіо-ресурсів тощо.

Проте Порядком Кабінету Міністрів України від 04.04.2018 № 237 та Наказом № 137 не передбачено придбання телевізійного обладнання (телевізорів) за рахунок субвенції з державного бюджету на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа».

Слід зазначити, що вартість комплектів (інтерактивна дошка, проектор, ноутбук) в середньому складає від 84,0 тис. грн до 113,0 тис. грн, а вартість телевізора, який придбано відділом освіти, складає 14,9 тис. грн, тобто менше в 5-7 разів ніж вартість вказаних комплектів.

Водночас заходи державного фінансового контролю за напрямами використання бюджетних коштів на підвищення кваліфікації вчителів та інших педагогічних працівників засвідчили неефективність роботи у цьому напрямку.

Наприклад, під час ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального навчального закладу Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» було встановлено, що станом на 01.09.2018 підвищення кваліфікації пройшло 2261 педагогічний працівник, які будуть працювати в початковій школі в 2018/2019 навчальному році, при тому що кількість початкових класів по закладам освіти Київської області становить 4462 класи. Тобто навчання пройшло лише 50% працівників початкової школи Київської області.

Відповідальними за проведення тренінгів для тренерів НУШ були Всеукраїнський фонд «Крок за кроком» (далі – ВФ «Крок за кроком») та громадська організація «Освіторія» (далі – ГС «Освіторія»).

Цікавим є той факт, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань єдиним видом діяльності ГС «Освіторія» є діяльність інших громадських організацій за КВЕД 94.99, тобто відповідно ГС «Освіторія» не має права на здійснення освітньої діяльності.

У свою чергу, Міністерство освіти і науки України спрямовує багато коштів з бюджету на матеріально-технічне оновлення шкіл, проте департаменти (управління, відділи) освіти органів місцевої влади закуповують те, що не відповідає концепції Нової української школи; виділяють кошти на підвищення кваліфікації педагогічних працівників, які не використовують надані їм можливості для розвитку та росту.

Нагадаємо, що Держаудитслужба провела державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм Національною академією правових наук України.